سایت تبلیغاتی و محصولاتی پارسا انلاین شاپ

سایت تبلیغاتی و محصولاتی پارسا انلاین شاپ

همانطور که می دانید PDF یکی از محبوبترین فرمت های ذخیره سازی مستندات ، کتاب ها و مقالات الکترونیکی است و مزیتی که آن را نسبت به بقیه فرمت های مشابه متمایز می کند این است که از حجم کمتری برخوردار است و هنگام انتقال آن به کامپیوتر دیگر و هر دستگاه دیجیتالی ، با مشکل به هم ریختگی و بی نظمی نوشته ها رو به رو نمی شوید. از این رو بر آن شدیم تا فایلهای مهم و اساسی روزمره برای هر قشر از جامعه روشنفکران و دانشجویان و دانش آموزان فایلهایی رو تهیه کنیم که هم بتوانید در هر دستگاه دیجیتالی بخوانید و هم بتوانید پرینت بگیرید از فایلهای که به فرمت PDF هستند موفق و پیروز شاد و سربلند باشید. در پناه حق علی یارتان با نظرات و پیشنهادات خودتان ما را در جهت بهتر کردن اهداف خود یاری کنین به بهترین پیشنهاد جایزه ویژه از سایت تعلق می گیرد. جهت پیشنهاد به قسمت ارتباط با ما یا ربات ما مراجعه کنید. @chatonlineparsaonline_bot مژده به دوستان عزیز سایت پارسا آنلاین شاپ به ازای دو کتاب می توانید 1 کتاب رایگان از سایت دریافت نمایید به ازای هر دو بار خرید ، به ربات تلگرامی ما مراجعه فرمایید. دوستانی که گوشی ایفون دارند می تواند بعد خرید درخواست کنند فایلها به ایمیل شان یا به تلگرامشان فرستاده شود فایلهای صوتی و کتاب های پی دی اف بلامانع می باشد.

آمار سایت

نظرسنجی سایت

چه محصولاتی از سایت مورد نظر ما مورد پسند شماست

اشتراک در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه لطفا ایمیل خود را ثبت نمائید

Captcha

آمار بازدید

  • بازدید امروز : 72
  • بازدید دیروز : 3355
  • بازدید کل : 409161

روانشناسی و دین یونگ pdf


روانشناسی و دین یونگ pdf

موضوع: دین از نگاه کارل گوستاو یونگ و نقد آن

مقدمه
کارل گوستاو یونگ یک متفکر عالی مقام است کسی که در سالهای آخر عمرش تاحدی به یک اسطوره تبدیل شد.وی روان پزشکی بود که از طریق کاوش در اعماق و اسرار روان آدمی،دانش بشری را به زوایای مبهم درون پیچیده ی انسان رهنمون داد.
مطالعه عمیق او بر ساخت شخصیت انسان ها،این نکته را روشن ساخت که تلاش برای تبیین و تغییر رفتار آدمی در قالب فرمول ساده ی محرک و پاسخ ،آنچنان که رفتارگرایان می پنداشتند،میسر نیست.
غفلت از درون انسان،روان شناسی را در تبیین پدیده هایی چون مراسم دینی و مذهبی،عرفان،کمال جویی آدمی و ذخایر گسترده معنوی ناتوان می سازد.
تبیین دقیق نظر یونگ درباره انتظار بشر از دین ،به فهم روان شناسی وی در عرصه روانشناسی دین بستگی دارد.روان شناسی دین از دیدگاه یونگ دانشی تجربی است که دین را از دیدگاه تجربی پژوهش می کندو بنا را فقط بر مشاهده پدیده ها می گذارد.
یونگ بر این باور است که امروز برای درک مسائل دینی شاید راهی جز روان شناسی وجود نداشته باشد.
یونگ می گوید تنها از خلال فهم روان شناختی و تجارب و عوالم درونی است که به دین راه می یابد.
وی بر آن است که روان شناسی دین از اساس درباره ی خدا نیست،بلکه درباره ی عقاید انسان درباره خداست.
یونگ دیدگاه خود را در باب دین و نیاز انسان به دین چنین بیان می کند:
دین یکی از قدیمی ترین و عمومی ترین تظاهرات روح انسان است و بنابراین واضح است که هرگونه روان شناسی که سرو کارش با ساختمان شخصیت انسان باشد لااقل نمی تواند این حقیقت را نادیده بگیرد که دین تنها یک پدیده اجتماعی و تاریخی نیست، بلکه برای بسیاری افراد بشر حکم یک مسأله مهم شخصیتی را دارد.
دین به معنای تفکر از روی وجدان و با کمال توجه درباره آن چیز قدسی و نورانی است.این چیز عبارت از یک نیروی محرّک یا یک اثری است که علت آن را نمی توان در عمل ارادی فرد پیدا کرد. علتش هرچه باشد،حالتی است که به انسان دست می دهد بی آنکه اراده ی او در آن دخیل باشد.
دین عبارت از یک حالت مراقبت و تذکر و توجه دقیق به بعضی عوامل مؤثر است که بشر عنوان قدرت قاهره را به آنها اطلاق می کند.می توان گفت اصطلاح دین معرف حالت خاص وجدانی است که بر اثر درک کیفیت قدسی و نورانی تغییر یافته باشد.
یونگ شرط حتمی و ضروری شفا یافتن بیماران عصبی و روانی را دینداری واقعی و ایمان و پایبندی به اعتقادات دینی معرفی می کند. اعتقاداتی که انسان در برابر آنها استقامت به خرج می دهد و تجربه دینی خود را تقویت می کند. به عقیده او افراد در برابر برخورد مستقیم با حالت دینی به طرز مؤثری حفظ و حمایت می شوند.
یونگ درباره واقعیت داشتن دین می نویسد: دین همان قدر واقعی است که گرسنگی و ترس از مرگ،و میان فعالیتهای معنوی انسان از همه قوی تر و اصیل تر است.
تعریف یونگ از روان
روان از سه سطح مختلف تشکیل شده است: هشیاری،ناهشیاری شخصی،ناهشیاری جمعی .
هشیاری: بخشی از ذهن است که در دسترس مستقیم فرد قرار دارد و شامل بازخوردهایی است که فرد از طریق آنها با دنیای بیرون سازگاری می یابد.
در زیر آن ناهشیاری شخصی است ،که منحصر به خود فرد است
ناهشیاری جمعی به تجربه شخصی بستگی ندارد و نمی تواند به طور فردی کسب شود .پس ناهشیاری جمعی لایه ای کهن از ذهن انسان است که در عمق روان مدفون شده است و تکرار غریزی و ناهشیار فرایندهای خیال پردازی های اولیه از آن نشأت می گیرد.و در میان تمام انسان ها مشترک است.
تفاوت های موجود در نظریه فروید و یونگ در مورد دین
کتاب توتم و تابو در برگیرنده نخستین فرض های فروید در مورد تشابهات موجود بین آیین های روان آزرده وار وسواسی و مراسم توتمی قبایل بدوی است.فروید بر اساس این تشابهات در هر دو کتاب آینده یک پندار و موسی و یکتاپرستی استدلال می کند که پدیده دین همانند نشانه های روان آزردگی است و به طور اخص به اضطراب های جنسی ناهشیار کودکان درباره والدینشان مربوط می شود.(عقده ادیپ)
یونگ تعریف فروید از دین را به عنوان روان آزردگی جنسی رد می کند.اگر ما بپذیریم که دین یک نوع روان آزردگی است این بدان معنا نیست که ما می پذیریم یک نوع روان آزردگی خاص است..
روان آزردگی علاوه بر داشتن معنایی منفی ،می تواند از طریق فرایند بازگشت،با گشودن عمیق ترین و خلاق ترین سطح نا هشیار ذهن،به نام ناهشیاری جمعی مرحله ای مثبت در رشد روانی باشد.بنابراین تعریف فروید از دین نه تنها به رشد یگپارچگی فردی کمکی نمی کند،بلکه با خصومت جلو آن را می گیرد
کهن الگو
کهن الگو: یونگ محتویات ناهشیاری جمعی را کهن الگو نامید.
ابداع این مفهوم را به افلاطون نسبت داده اند.واژه کهن الگو به عنوان بیانی تفسیری از مثل افلاطون ،مبنی بر آنکه همه موجودات مخلوقاتی ساختگی هستند،اتخاذ شده است.
کهن الگوها سازمان دهندگان ناهشیار اندیشه های ما هستندو فقط بیانگر احتمال نوع معینی از ادراکات و عمل هستند و سبک مکرر شناخت را یکپارچه و منظم می سازند .ولی خود کهن الگوها فقط می توانند از طریق تظاهراتشان به مشاهده درآیند.منظور ما از آن کهن الگو آن است که خودش به تنهایی غیر قابل مشاهده است ولی دارای آثاری به نام تصاویر ذهنی و اندیشه های کهن است که تجسم فکری آن را ممکن می سازد.
خدا به عنوان یک شکل کهن الگو
منظور اصلی یونگ از مفهوم خدا آن است که خداوند یک کهن الگوست .در این دیدگاه یک صفتی خاص برای خدا قائل می شوند.صفتی که ویژگی همه کهن الگوهاست این صفت آن است که خداوند در مقام یک کهن الگو تجلی عمیق ترین سطح ذهن ناهشیار،یعنی ناهشیاری جمعی است.
آیا ادعای یونگ مبنی بر وجود شکل باستانی خدا در درون روان انسان می تواند وجود عینی خدا را اثبات کند؟ یونگ به این شکل پاسخ می دهد:وقتی من به عنوان یک روان شناس می گویم که خدا یک کهن الگوست منظورم آن است که یک تیپ(سنخ)روانی است. واژه تیپ از تیپوس به معنی وزیدن یا منقوش کردن است.
شایستگی روان شناسی به عنوان علمی تجربی فقط تا آنجاست که بر پایه پژوهش های مقایسه ای تعیین کند که آیا نمونه حک شده بر روی روان را می توان تصویر ذهنی خدا نامید یا نه؟؟ همانطور که کهن الگوی قهرمان وجود واقعی یک قهرمان را نفی یا اثبات نمی کند کهن الگوی خدا نیز در پی اثبات یا رد وجود واقعی خدا نیست.
خدا به عنوان محتوای کهن الگویی
محتویات کهن الگویی خدا چیزی جز تجربه روانی خدا را که آنها را خلق می کند،توضیح نمی دهند و در این حد آنها تنها موضوع اصلی مورد بررسی روان شناسی هستند.محتویات کهن الگویی خدا،همانند جلوه های عینی گرایش پیشینی (اصلی) انسان شکل خدا که به خودی خود ناشناخته اند فقط از طریق شیوه تجلیشان استنباط می شوند.مهم نیست که ممکن است در شکل گیری تصویرهای ذهنی از خدا ،تجارب فردی دخالت داشته باشند.
این تجربه ها اساساٌ جلوه های چیزهایی هستند که به طور مستقیم ظهور پیدا نمی کنند و فقط به همین خاطر است که محتویات کهن الگویی خدا تنها به شکلی نمادین ظاهر می شوند.نماد،شکل خاصی از تجلی محتویات خدا برای ارائه شکل خدا به حساب می آید.بنابراین زبان نمادین،زبان دین است،یعنی تنها زبانی که برای تجلی تجربه روانی بلاواسطه و قطعی فرد از خدا در درونش مناسبت دارد.
تمایزی که یونگ بین شکل کهن الگویی خدا و محتوای کهن الگویی خدا قائل بود ،به او اجازه می داد که خود را از پذیرش عقیده ی فروید مبنی بر روان آزرده بودن تصورات و خیالات مربوط به خدا دور نگه دارد.در حالی که محتوای خدا،بر تصورات حاصل از تجربه فردی بار می شود،همزمان یک استعداد روانی(پیشینی) ذاتی و مربوط به لایه ناهشیار را که جهانی و جمعی نیز مستقل از هرگونه تاریخچه شخصی است به واقعیت در می آورد.
این شکل کهن الگویی خداست، کهن الگویی خدا که در روان جریان دارد و پیش شرطی است که هر نوع بازنمایی نمادین از خدا با آن مطابقت دارد. اگر دین به طور پیوسته از تصاویر ذهنی پدر استفاده می کند این گواه بر ریشه ادیپی آن نیست،بلکه نشانه تحول هسته فوق شخصی و باستانی آن است.
ماهیت تجربه دینی
یونگ می گوید: دین گرایش خاصی از ذهن انسان است که در آن عوامل پویا به قدری زیبا و معنی دار نگریسته می شوند که باید مورد ستایش و مهر قرار گیرند. این گرایش از رفیع ترین و قوی ترین ارزش برخوردار است و حتی می توان گفت که به لحاظ روانی بسیار پر اهمیت و دارای شدت بسیاری است.
وی می گوید دین تکیه بر سنت و اعتقاد ندارد بلکه در کهن الگوها یعنی ملاحظه ای دقیق برآنچه جوهر دین را می سازد ریشه دارد. هر فردی دارای ذاتی دین گرایانه است،تکانه ای برای دین که کنشی روانی دارد و این گرایش ذاتی است که موقعیت و الگویی برای همه تصورات و فعالیت های دینی فراهم می آورد. در غیر این صورت این تعریف دین احتیاج به آن دارد که گرایش دینی،گرایش جمعی باشد.
مذهب عبارت از یک احتیاج عمیق و همگانی بشری است.
تجربه دینی تجربه ای چنان قوی است که تأثیرات روان شناختی عمیقی به جای گذاشته باعث دگر سانی شخصیت انسان و دگر گونی آگاهی می شود.ریشه دین وحی و مکاشفه است،پس ماهیت خدا در زبان روان شناختی،همه به ماهیت محتویات ناآگاهی جمعی بستگی دارد.
ارزیابی منتقدانه:
ادوارد گلاور که پیرو فروید است،نوشته های یونگ در مورد دین را گزافه گویی تلقی می کند و اضافه می کند که :تا آنجا که به گرایش دینی مربوط می شود،نظام یونگ از اساس غیر دینی است.
هیچ کس به این نکته که آیا خدایی وجود دارد یا نه توجهی نمی کند و یونگ از همه کمتر.تمام آنچه که ضروری است تجربه کردن یک بازخورد است که که به فرد کمک می کند تا زندگی کند. خیلی جرأت می خواست که یونگ نظام خود را در قرون وسطی ارائه می داد زیرا به خاطر ارتباطات کیمیا گرانه اش حتماً او را بی درنگ به آتش می کشیدند.
فیلیپ ریف می گوید : هم دین و هم علم ،اصول نظریه ی یونگ را سرگرمی قشر بی ارزش و فرهیخته ای می داند که بیش از حد به خود مغرورند.
انتقاد دیگر بر یونگ فروکاهش دین در حد امری روان شناختی است. اریک فروم بر این امر تصریح دارد :یونگ دین را تا حد پدیده ای روان شناسی پایین می آورد و در عین حال ناهشیار را تا حد پدیده ای دینی ارتقا می دهد.
پالمر نیز تقریباٌ همین دیدگاه را در مورد یونگ دارد و تحلیل روان شناختی وی را نوع خاصی از تقلیل گرایی به نام ”اصالت روان شناسی“ می داند که دین را صرفاٌ به پدیده ای ذهنی تقلیل می دهد.
دان کیوپیت نیز در انتقاد تند تری از روش یونگ می گوید: تردیدی باقی است یونگ دعوی علم دارد ،پس باید پرسید تا چه اندازه می توان آموزه های او را درباره روان ناهشیار جمعی و الگوهای کهن با روش علمی سنجید.آیا این آموزه ها به مفهومی واقعی است یا صرفاٌ توجیهی اساطیری برای این گزاره ی بسیار کم مجادله تر است که می گویداز آنجا که همه ادیان دستاورد اجتماعی انسان است و از آنجا که علم امروزی مرزی نمی شناسد،پس چیزی مانع راه نیست که هرکجا می خواهیم بگردیم و از منابع مختلف تغذیه کنیم؟آیا یونگ واقعاٌ چیزی بیش از این می گوید؟؟


مبلغ واقعی 5,500 تومان    4% تخفیف    مبلغ قابل پرداخت 5,280 تومان

توجه: پس از خرید فایل، لینک دانلود بصورت خودکار در اختیار شما قرار می گیرد و همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می شود. درصورت وجود مشکل می توانید از بخش تماس با ما ی همین فروشگاه اطلاع رسانی نمایید.

Captcha
پشتیبانی خرید

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

  انتشار : ۹ اسفند ۱۳۹۶               تعداد بازدید : 34

برچسب های مهم

دیدگاه های کاربران (0)

کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم ( با تضمین

کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم ( با تضمین

کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم قبل از هر چیزی اجازه دهید به این نکته اشاره کنم که هنگام خرید کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم، دقت کنید شماره ی تماس مسئول و پشتیبان فروش درج شده باشد در غیر اینصورت آن خرید قابل اطمینان نیست. متاسفانه بعضی افراد با کپی تبلیغات کتاب ...

دانلود کتاب روانشناسی شناختی - زارع، شریفی -

دانلود کتاب روانشناسی شناختی - زارع، شریفی -

دانلود کتاب روانشناسی شناختی تالیف حسین زارع، علی اکبر شریفی منبع رشته روانشناسی پیام نور شامل 262 صفحه با فرمت pdf طبق لیست حذفیات، فصل 7 حذف شود. بخش اول : فرآیندهای شناختی پایه فصل اول : مقدمه ای بر روان شناسی شناختی فصل دوم : توجه فصل سوم ادراک فصل چهارم : ...

دانلود کتاب روانشناسی رشد 1 - منیژه کرباسی -

دانلود کتاب روانشناسی رشد 1 - منیژه کرباسی -

دانلود کتاب روانشناسی رشد 1 تالیف دکتر منیژه کرباسی منبع رشته روانشناسی پیام نور شامل 404 صفحه در قالب فایل pdf ...

روانشناسی اجتماعی کاربردی – آبراهام پی، بونک و

روانشناسی اجتماعی کاربردی – آبراهام پی، بونک و

روانشناسی اجتماعی کاربردی نوشته آبراهام پی، بونک و مارک ون وگت ترجمه مجید صفاری نیا و پرستو حسن زاده منبع رشته روانشناسی دانشگاه پیام نور شامل ۲۱۲ صفحه با فرمت pdf ...

آزمایشات و گزارشات روانشناسی تجربی (شامل شرح 30

آزمایشات و گزارشات روانشناسی تجربی (شامل شرح 30

مجموعه آزمایشات و روش تحقیق (گزارشات) روانشناسی تجربی کاملترین مجموعه آزمایشات روانشناسی در اینترنت (30 عدد گزاش کار آزمایش) شامل 30 آزمایش روانشناسی تجربی به صورت فایل ورد (doc و pdf)صفحه آرایی شده و قابل ویرایش به همراه مقدمه،شرح آزمایش، مواد و وسایل مورد نیاز، تحلیل ...

دانلود کتاب روان شناسی در نهج البلاغه - منبع درس

دانلود کتاب روان شناسی در نهج البلاغه - منبع درس

دانلود کتاب روان شناسی در نهج البلاغه منبع درس روانشناسی در حدیث تالیف مسعود آذربایجانی و صادق شجاعی شامل 249 صفحه با فرمت pdf ...

خلاصه‌ی کتاب انگیزش و هیجان جان مارشال ریو

خلاصه‌ی کتاب انگیزش و هیجان جان مارشال ریو

دانلود خلاصه‌ی کتاب انگیزش و هیجان +WORD خلاصه‌ی کتاب انگیزش و هیجان نوشته‌ی جان مارشال ریو ترجمه‌ی یحیی سیدمحمدی خلاصه انگیزش و هیجان نوشته‌ی جان مارشال ریو مناسب برای مرور سریع و شرکت در آزمون شامل نکات مهم ، کلیدی و ...

دانلود کتاب زمینه ی روانشناسی هیلگارد- تالیف

دانلود کتاب زمینه ی روانشناسی هیلگارد- تالیف

دانلود کتاب زمینه ی روانشناسی هیلگارد تالیف ریتا اتکینسون و ریچارد اتکینسون ترجمه محمد تقی براهنی و بهروز بیرشک منبع آزمون ارشد روانشناسی شامل 716 صفحه در قالب فایل pdf ...

دانلود کتاب فلسفه علم روانشناسی و نقد آن - ماریو

دانلود کتاب فلسفه علم روانشناسی و نقد آن - ماریو

فلسفه علم روانشناسی و نقد آن فصل 1 و 2 و 3 و 13 ماریو بونژه، روبن آردیلا ترجمه محمد جواد زارعان و همکاران منبع رشته روانشناسی دانشگاه پیام نور شامل 202 صفحه درقالب فایل pdf ...

دانلود کتاب روان شناسی رشد - جلد اول و دوم دوم -

دانلود کتاب روان شناسی رشد - جلد اول و دوم دوم -

دانلود کتاب روان شناسی رشد جلد اول از لقاح تا کودکی شامل 597 صفحه جلد دوم از نوجوانی تا پایان زندگی شامل 520 صفحه تالیف لورا برک ... ترجمه یحیی سید محمدی منبع رشته روانشناسی (ارشد) در قالب فایل pdf ...

کتاب روانشناسی تجربی- حمزه گنجی پیام نور -

کتاب روانشناسی تجربی- حمزه گنجی پیام نور -

کتاب روانشناسی تجربی تالیف حمزه گنجی منبع رشته روانشناسی پیام نور شامل 152 صفحه pdf ...

دانلود کتاب روان شناسی رشد انسان از تولد تا مرگ -

دانلود کتاب روان شناسی رشد انسان از تولد تا مرگ -

دانلود کتاب روان شناسی رشد انسان از تولد تا مرگ تالیف رایس فیلیپ ترجمه دکتر مهشید فروغان منبع آزمون ارشد روانشناسی شامل 600 صفحه در قالب فایل pdf ...

48 قانون قدرت

48 قانون قدرت

دانلود كتاب 48 قانون قدرت کتاب “۴۸ قانون قدرت” با مختصر‌سازی سه هزار سال از تاریخچه قدرت، آن را در چهل و هشت قانون که می‌تواند غیراخلاقی، بیرحمانه، حیله‌گرانه و یا آموزنده باشد، به‌خوبی توضیح داده است. این کتاب قوانین قدرت را در ماهیت اصلی آنها تشریح می‌کند، ...

دریافت فایل : 48 قانون قدرت
دانلود کتاب روان شناسی اجتماعی - یوسف کریمی -

دانلود کتاب روان شناسی اجتماعی - یوسف کریمی -

دانلود کتاب روان شناسی اجتماعی تالیف دکتر یوسف کریمی انتشارات پیام نور منبع رشته روانشناسی پیام نور شامل 365 صفحه در قالب فایل pdf ...

دانلود کتاب رشد و شخصیت کودک - پاول هنری ماسن و

دانلود کتاب رشد و شخصیت کودک - پاول هنری ماسن و

دانلود کتاب رشد و شخصیت کودک تالیف پاول هنری ماسن و جرم کیگان ترجمه مهشید یاسایی منبع آزمون ارشد روانشناسی شامل 815 صفحه در قالب فایل pdf ...

دانلود کتاب تاریخچه و مکاتب روانشناسی - غلامحسین

دانلود کتاب تاریخچه و مکاتب روانشناسی - غلامحسین

دانلود کتاب تاریخچه و مکاتب روانشناسی نوشته غلامحسین جوانمرد منبع رشته روانشناسی پیام نور شامل 235 صفحه فایل pdf ...

دانلود کتاب آمار استنباطی پیشرفته - زارع، طالبی،

دانلود کتاب آمار استنباطی پیشرفته - زارع، طالبی،

دانلود کتاب آمار استنباطی پیشرفته تالیف حسین زارع، سعید طالبی، محمد حسن صیف منبع رشته علوم تربیتی پیام نور (منبع ارشد) 270 صفحه فایل pdf ...

دانلود منبع درس افراد با نیازهای خاص 2 - رشته

دانلود منبع درس افراد با نیازهای خاص 2 - رشته

دانلود منبع درس افراد با نیازهای خاص 2 رشته روانشناسی پیام نور روانشناسی کودکان استثنایی نوشته سیدرضا میرمهدی شامل فصل های 1 و 2 و 3 و 4 و 5 و 7 228 صفحه با فرمت pdf فصل اول : تاریخچه، تعریف و طبقه بندی کودکان استثنایی فصل دوم : کودکان تیزهوش و با استعداد فصل سوم : کودکان کم ...

کاربرد آزمون های روانی - امین پور، زارع -

کاربرد آزمون های روانی - امین پور، زارع -

دانلود کتاب کاربرد آزمون های روانی تالیف حسن امین پور، حسین زارع منبع رشته روانشناسی پیام نور شامل 273 صفحه با فرمت pdf ...

دانلود کتاب روانشناسی یادگیری - حسین زارع -

دانلود کتاب روانشناسی یادگیری - حسین زارع -

دانلود کتاب روانشناسی یادگیری تالیف حسین زارع منبع رشته روانشناسی پیام نور شامل 270 صفحه با فرمت pdf فصل اول : تعریف یادگیری فصل دوم : مبانی فلسفی رویکردهای نظری یادگیری فصل سوم : نظریه ثرندایک فصل چهارم : نظریه شرطی سازی کلاسیک (نظریه پاولف) فصل پنجم : نظریه کلارک ...

دانلود کتاب راهنمای انگلیسی برای دانشجویان

دانلود کتاب راهنمای انگلیسی برای دانشجویان

دانلود کتاب راهنمای انگلیسی برای دانشجویان راهنمایی و مشاوره دکتر منصور کوشا شامل 100 صفحه pdf ...

دانلود کتاب روانشناسي مرضي و كودكان استثنايي

دانلود کتاب روانشناسي مرضي و كودكان استثنايي پارسه ۱۹۴ ص قالب pdf ...

خلاصه روانشناسی عمومی - بر اساس کتاب گروه مولفان

خلاصه روانشناسی عمومی - بر اساس کتاب گروه مولفان

خلاصه روانشناسی عمومی بر اساس کتاب گروه مولفان پیام نور منبع رشته روانشناسی پیام نور روانشناسی عمومی 1 و 2 و رشته های حسابداری و مدیریت شامل 209 صفحه pdf ...

دانلود کتاب نظریه های شخصیت - تالیف جس فیست و

دانلود کتاب نظریه های شخصیت - تالیف جس فیست و

دانلود کتاب نظریه های شخصیت تالیف جس فیست و گریگوری جی فیست ترجمه یحیی سید محمدی منبع آزمون ارشد روانشناسی شامل 653 صفحه در قالب فایل pdf ...

دانلود کتاب درآمدی بر روانشناسی دین - مسعود

دانلود کتاب درآمدی بر روانشناسی دین - مسعود

دانلود کتاب درآمدی بر روانشناسی دین - آموزه های روانشناسی در قرآن دکتر مسعود آذربایجانی و سید مهدی موسوی اصل منبع رشته روانشناسی پیام نور شامل 180 صفحه pdf ...

دانلود کتاب روش تحقیق در روانشناسی و علوم تربیتی

دانلود کتاب روش تحقیق در روانشناسی و علوم تربیتی

دانلود کتاب روش تحقیق در روانشناسی و علوم تربیتی تالیف علی دلاور منبع رشته علوم تربیتی و روانشناسی پیام نور شامل 182 صفحه در قالب فایل pdf ...

دانلود کتاب علم النفس از دیدگاه دانشمندان اسلامی

دانلود کتاب علم النفس از دیدگاه دانشمندان اسلامی

دانلود کتاب علم النفس از دیدگاه دانشمندان اسلامی تالیف سیداحمد هاشمیان منبع درس روانشناسی از دیدگاه اندیشمندان مسلمان رشته روانشناسی پیام نور شامل 249 صفحه با فرمت pdf ...

دانلود کتاب نهاد خانواده در اسلام و ایران - سعید

دانلود کتاب نهاد خانواده در اسلام و ایران - سعید

دانلود کتاب نهاد خانواده در اسلام و ایران نوشته سعید عبدالملکی منبع رشته علوم تربیتی و روانشناسی پیام نور شامل 220 صفحه با فرمت pdf فصل اول : تاریخچه، تعاریف و مفاهیم فصل دوم : بررسی جایگاه خانواده در اعصار گذشته و ادیان فصل سوم : وضعیت خانواده در جهان معاصر فصل چهارم : ...

خلاصه کتاب مقدمات راهنمایی و مشاوره

خلاصه کتاب مقدمات راهنمایی و مشاوره

دانلود خلاصه ی کتاب مقدمات راهنمایی و مشاوره (مفاهیم و کاربردها)نوشته‌ی عبداله شفیع آبادی انتشارات دانشگاه پيام نور خلاصه‌ی مقدمات راهنمایی و مشاوره عبداله شفیع آبادی پاورپوینت مقدمات راهنمایی و مشاوره عبداله شفیع آبادی مناسب برای مرور سریع و ...

پرسشنامه مقیاس شخصیتی مرزی (STB)

پرسشنامه مقیاس شخصیتی مرزی (STB)

پرسشنامه اختلال شخصیت مرزی شامل 22 سوال بطور کامل در قالب فایل word ارائه شده و شامل پرسشنامه-روش نمره گذاری و تفسیر-روایی و پایایی و منبع می باشد.پرسشنامه اختلال شخصیت مرزی شامل 22 سوال بطور کامل در قالب فایل word ارائه شده و شامل پرسشنامه-روش نمره گذاری و تفسیر-روایی و پایایی و ...

اگر به یک وب سایت یا فروشگاه رایگان با فضای نامحدود و امکانات فراوان نیاز دارید بی درنگ دکمه زیر را کلیک نمایید.

ایجاد وب سایت یا
فروشگاه حرفه ای رایگان

خرید کتاب و نرم افزار اینترنتی موبایل

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما